Depresja – to trzeba leczyć! Sprawdź dlaczego

Depresja to także choroba

Rozwój społeczny nieuchronnie łączy się z rozwojem chorób, które powszechnie zaczęto klasyfikować jako cywilizacyjne. Niektóre z nich, takie jak astma, łatwo rozpoznać. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku depresji, która także jest chorobą cywilizacyjną. Społeczeństwo ma coraz większą świadomość tego, jak istotne jest jej odpowiednio wczesne zdiagnozowanie oraz rozpoczęcie leczenia. Wciąż jednak nie przykłada się do tego tak dużej wagi jak powinno. Najtrudniej sytuacja wygląda w zakresie odpowiednio wczesnego rozpoznania depresji, zwłaszcza w przypadku osób młodych i dzieci.

Najbardziej rozpoznawalnymi objawami są: problemy ze snem i apetytem, smutek, nieuzasadniony lęk, poczucie bezsensu istnienia i niska samoocena. Z tego powodu często bagatelizuje się depresję, mylnie uznając jej objawy za skutek kiepskiego dnia lub zmęczenia. Jednak depresja różni się od nich tym, że objawy utrzymują się przez dłuższy okres czasu lub powtarzają się cyklicznie bez wyraźnej przyczyny, która mogłaby uzasadnić złe samopoczucie chorego. Często osoby cierpiące z powodu depresji słyszą od swoich bliskich znane wszystkim frazesy: „Weź się w garść”, „Przecież nic się nie stało” czy „Będzie dobrze”. Choć jest to oczywiście świadectwo dobrych chęci, zwykle zamiast poprawić nastrój chorego, jedynie pogłębia smutek i poczucie winy.

Osoba w depresji stara się zachowywać, jakby wszystko było w porządku, jednak zaczyna czuć, że ludzie jej nie rozumieją, że różni się od innych, jest gorsza. Budzi to poczucie wyobcowania, sprawia, że chory zaczyna postrzegać społeczeństwo jako nieprzyjazne i niezrozumiałe, a co za tym idzie, stopniowo zaczyna odsuwać się od innych ludzi. Może to doprowadzić do utraty kontaktu ze światem zewnętrznym, pogorszenia lub całkowitego zerwania kontaktu z bliskimi i pogłębienia się choroby.

Zamiast czekania – reakcja

Ludzie, którzy mają podejrzenia, że kogoś z ich bliskich dotknęła depresja, często nie wiedzą, jak pomóc. Chcieliby zareagować, zrobić coś, by chory poczuł się lepiej. Nie są jednak w stanie zrozumieć przyczyn jego zachowań, więc często powtarzają opisany w poprzednim akapicie schemat lub całkowicie odpuszczają sobie próbę pomocy bliskiemu. Tymczasem wiadomo przecież, że choroby – również cywilizacyjne – wymagają leczenia. Nie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku depresji. Dostosowana do potrzeb i indywidualnych cech charakteru chorego terapia oraz – po konsultacji z lekarzem specjalistą – farmakoterapia mogą zdziałać cuda.

Można oczywiście wziąć też pod uwagę uprawianie aktywności fizycznej oraz zadbanie o prawidłową, zróżnicowaną dietę – choć to pozornie drobnostki, mogą ułatwić oraz przyspieszyć leczenie depresji. Prawidłowe funkcjonowanie człowieka opiera się na zdrowiu fizycznym, psychicznym i społecznym. Jednak gdy podupada się na zdrowiu fizycznym, znacznie wzrasta ryzyko problemów natury psychicznej lub społecznej. Mózg nie funkcjonuje prawidłowo, jeśli organizm jest zaniedbany i nie dostarcza się mu wystarczająco dużo składników odżywczych. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że uprawianie sportu wzmaga wyzwalanie endorfin, co pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka.

Mając poczucie, że bliska osoba może cierpieć z powodu depresji, najlepiej doradzić jej wizytę u psychologa, który pomoże zrozumieć naturę problemu. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, psycholog zadba o to, by chory rozpoczął leczenie depresji pod opieką lekarza specjalisty oraz psychoterapeuty. Pozwoli to pozbyć się zarówno fizycznych, jak i psychicznych czynników powodujących depresję.

Previous post Krzesła specjalistyczne – jak wybrać najlepsze?
Next post Pozycjonowanie – komu je zlecić? Na co uważać?